16 نوامبر

خر و پف چیست؟

 
خرناس کشیدن(خر و پف شبانه) چیست؟

خر و پف صدای خشن و ناگواری است که به دنبال جریان هوا از بافت نرم گلو و لرزش بافت در هنگام تنفس ایجاد می‌شود.در حال حاضر تقریبا بیش تر افراد خر و پف می کنند اما در بعضی افراد خر و پف مشکلی مزمن و طولانی است. گاهی اوقات خرناس کشیدن نیز نشان دهنده ی یک بیماری جدی است. علاوه بر این خر و پف می تواند برای شریک زندگی تان نیز آزار دهنده باشد. برای جلوگیری از بروز خر و پف، تغییر سبک زندگی مانند کاهش وزن، اجتناب از نوشیدن الکل قبل خواب و خوابیدن به پهلو می تواند برای توقف خر و پف کمک کننده باشد. علاوه بر این ابزار های پزشکی و جراحی نیز برای کاهش خر و پف در دسترس هستند، با این که استفاده از ابزار های پزشکی برای برخی افراد مناسب هستند ولی برای تمامی افراد ضروری نیستند.

علائم خرناس کشیدن

خر و پف اغلب با اختلال خواب که به آن آپنه ی انسدادی خواب می گویند همراه است. گرچه تمام موارد خر و پف با این اختلال همراه نیست اما اگر همراه با هر کدام از علائم زیر باشد برای ارزیابی های بیش تر باید به پزشک مراجعه کنید:

وقفه ی تنفس در خواب به صورت واضح
خواب آلودگی بیش از حد در طول روز
سردرد صبحگاهی
گلودرد به محض بیدار شدن از خواب
بی قراری در خواب
نفس زدن یا احساس خفگی در شب
فشار خون بالا
درد قفسه ی سینه در شب
خر و پف شما آنقدر بلند است که خواب شریک زندگی تان را نیز مختل می کند.
در کودکان موجب بی توجهی، اگر موجب مشکلات رفتاری و عملکرد ضعیف در مدرسه شود.
الگوهای وقفه تنفس ممکن است بارها در شب تکرار شوند.
افرادی که دچار آپنه ی انسدادی خواب هستند حداقل ۵ بار در ساعت تنفس کند یا وقفه ی تنفسی را در خواب تجربه می کنند.

علل خرناس کشیدن

خرناس کشیدن می تواند به دلایل متعددی مانند آناتومی دهان و سینوس ها، مصرف الکل، آلرژی، سرما خوردگی و افزایش وزن ایجاد شود. وقتی که به خواب عمیق فرو می روید ماهیچه های سقف دهان(کام نرم)، گلو و زبان شل می شود و گلوی شما به اندازه ی کافی شل شده و راه تنفس شما را تا حدودی بسته و دچار لرزش می شود.

هر کدام از موارد زیر می تواند روی مجاری هوایی تاثیر گذاشته و موجب خر و پف می شود:

آناتومی دهان: اگر کام نرم کمی متورم شود، موجب تنگ شدن راه هوایی شما می شود. همچنین افراد دارای اضافه وزن ممکن است بافت اضافی در پشت گلویشان داشنه باشند و راه هوایی آن ها را تنگ کند.

مصرف الکل: خوردن بیش از حد الکل قبل از خواب نیز می تواند موجب خر و پف شما شود. الکل موجب شل شدگی عضلات گلو شده و مقاومت راه های هوایی در برابر انسداد را از بین می برد.

مشکلات بینی: احتقان مزمن بینی یا انحراف بینی می تواند موجب خر و پف شود.

محرومیت از خواب: نداشتن خواب کافی می تواند عضلات گلو را بیش تر شل کند.

وضعیت خوابیدن: هنگامی که فرد به پشت می خوابد خر و پف مکرر و بلند تر است زیرا به دلیل تاثیر نیروی گرانش بر گلو، راه هوایی را تنگ تر می شود.

عوامل خطر
جنسیت مذکر
اضافه وزن
راه هوایی تنگ
مصرف الکل
مشکلات بینی
سابقه ی خانوادگی خرناس یا آپنه ی انسدادی خواب
عوارض خرناس کشیدن

اگر خر و پف با آپنه ی انسدادی خواب همراه باشد ممکن است در معرض هر کدام از عوارض زیر نیز باشید:

خواب آلودگی در طول روز
اختلال در تمرکز
سرخوردگی و عصبانیت مکرر
افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری های قلبی و سکته ی مغزی
افزایش خطر ابتلا به اختلالات رفتاری مانند پرخاشگری یا اختلالات یادگیری در کودکان مبتلا به آپنه ی انسدادی خواب
افزایش خطر تصادف به دلیل کمبود خواب
درمان
برای درمان خر و پف پزشک احتمالا برای بار نخست تغییر شیوه ی زندگی را به شما توصیه می کند مانند:

کاهش وزن
اجتناب از خوردن الکل قبل از خواب
درمان احتقان بینی
پرهیز از نخوابیدن
اجتناب از خوابیدن به پشت

استفاده از دستگاه های دهانی

فشار مثبت هوایی مداوم(CPAP):

در این روش باید هنگام خواب ماسک را بر روی دهان یا بینی قرار دهید. ماسک هوا را با فشار از داخل کپسول وارد راه های هوایی شما می کند تا راه های هوایی را هنگام خواب باز نگه دارد. این روش خر و پف را از بین می برد و اغلب برای درمان خر و پف همراه با آپنه ی انسدادی خواب به کار می رود. گرچه CPAP یک روش قابل اعتماد و موثر برای درمان است اما استفاده از آن برای برخی از افراد مشکل است.

جراحی راه های هوایی فوقانی:

روش های متعددی برای باز کردن راه هوایی فوقانی و جلوگیری از باریک شدن آن ها در هنگام خواب وجود دارد. به عنوان مثال در روشی که به آن UPPP میگویند به شما بی هوشی عمومی داده می شود و بافت های اضافی گلو را بر می دارد. روش دیگری که به آن MMA می گوییم حرکت فک بالا و پایین را به سمت جلو است که به باز کردن راه های هوایی کمک می کند. تکنیک جدید دیگری که وجود دارد محرکی است که به عصب گلو اعمال می شود و حرکت رو به جلو زبان را کنترل می کند بنابراین زمانی که نفس می کشید زبان، راه هوایی را مسدود نمی کند.

چه موقع برای درمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر در دچار هرکدام از علائمی که در قبلا گفته شد هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمالا نشان دهنده ی این است که خر و پف شما همراه با آپنه ی انسدادی خواب است. اگر کودک شما نیز خر و پف می کند به متخصص اطفال مراجعه کنید زیرا کودکان نیز ممکن است مبتلا به آپنه ی انسدادی خواب شوند. مشکلات بینی و گلو(مانند لوزه های بزرگ شده) و چاقی اغلب می توانند راه هوایی کودک را محدود کنند و منجر به آپنه ی انسدادی خواب شوند.

درباره نویسنده

پاسخ

Call Now Button