20 آوریل

جرم گوش یا سرومن فشرده چیست؟

جرم گوش یا سرومن فشرده چیست؟

جرم گوش یا سرومن فشرده چیست؟


جرم گوش، سرومن یا موم گوش نامیده می شود و توسط خود بدن برای محافظت ساخته می شود. در پوست پوشاننده بخش خارجی کانال گوش غدد ویژه ای وجود دارند که جرم گوش یا سرومن تولید می کنند. هدف از این موم جلوگیری از رسیدن گرد و غبار و ذرات به پرده گوش است. بعلاوه، سرومن ویژگی های ضد باکتری و چرب کردن گوش را نیز دارا است. این موم به تدریج خشک می شود و خودبخود از گوش خارج می شود و خیلی از افراد در تمام مدت زندگیشان به ششتشوی جرم گوش نیاز پیدا نمی کنند. گاهی اوقات تمیز کردن گوش با گوش پاک کن و دیگر ابزارها تنها سبب فشار دادن سرومن به قسمت های داخلی کانال گوش می شود و سرومن فشرده را به وجود می آورد. همچنین، با گذشت زمان سرومن ممکن است خودبخود یا به علت جویدن و حرکت فک ها به داخل گوش هدایت شود و سرومن فشرده را ایجاد کند. این اختلال یکی از شایع ترین علل کم شنوایی است. هرگونه تلاش برای بیرون آوردن سرومن با گوش پاک کن و یا وسایلی مانند سنجاق سر تنها منجر به هل دادن بیشتر موم به عمق کانال گوش می گردد. علاوه بر این، استفاده از این ابزارها خطرناک بوده و می تواند باعث صدمه به پوست کانال و پرده ی صماخ شود.

 

علائم تجمع جرم گوش

سرومن فشرده می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند و علائمی را بوجود آورد. این علائم ممکن است شامل کم شنوایی، خارش گوش و غیره باشد. مشکلات و عوارض جرم گوش در ذیل لیست شده است:
✅کم شنوایی جزئی و گاهی اوقات پیشرونده
✅صدای زنگ در گوش یا وزوز گوش
✅گوش درد
✅احساس پری یا کیپی در گوش
✅ترشح گوش
✅بوی نامطبوع گوش
✅سرگیجه

علت زیاد شدن جرم گوش

در افرادی که مجرای گوش باریکی دارند و یا تعداد موها در کانال گوش زیاد است معمولا نسبت به سایرین جرم گوش بیشتری دارند. همچنین کم کاری تیروئید نیز سبب افزایش  می شود. در کسانی که از سمعک استفاده می کنند نیز معمولا افزایش در ترشح سرومن گوش مشاهده می شود. البته، میزان جرم گوش بیشتر به فاکتور وراثت بستگی دارد.

تاثیر جرم گوش بر کاهش شنوایی

جرم گوش رایج ترین علت کم شنوایی انتقالی محسوب می شود. جرم زیاد موجب بسته شدن مجرای گوش و عدم انتقال درست صدا می گردد. در این گونه مواقع، فرد از احساس کیپی در گوش شکایت دارد که معمولا بعد از حمام یا استخر رفتن بدتر می شود. کم شنوایی که از سرومن به وجود آمده است، موقت و گذاراست و بعد از ششتشوی گوش به حالت نرمال باز می گردد.

جرم گیری گوش

در مواردی که جرم گوش زیاد است و سرومن فشرده را بوجود آورده است، بایستی برای درمان مشکل به پزشک مراجعه شود. معمولا قبل از خارج کردن جرم گوش فرد باید از قطره های مخصوص گوش برای نرم شدن سرومن استفاده کند. این قطره ها توسط پزشک تجویز می شوند و در افرادی که پرده صماخ گوش سوراخ دارند، منع مصرف دارد. بنابراین نباید خودسرانه مصرف شوند. پزشک متخصص گوش، حلق و بینی سرومن را با شستشو، ساکشن و یا استفاده از ابزار خارج می نماید.

مطالب بیشتر را درپیج  اینستاگرام خانم دکتر زهرا کریمی دنبال کنید.

 

دکتر زهرا کریمی

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی

جراح پلاستیک بینی و صورت

درباره نویسنده

پاسخ

Call Now Button